invisalign sistemi şeffaf plak ile uygulanır.

Bruksizm Tedavileri ve Botoks

Bruksizm, yani diş sıkma, günümüzde çok yaygın olarak görülen bir durumdur.

Gün içerisindeki streslerin yanında kas ve diş yapılarındaki bozukluklara bağlı da diş sıkma problemi ile karşılaşılabilir.

Fizyolojik olarak dişler 20-60 kg arasında çiğneme kuvvetlerine maruz kalırken, bruksizm gibi parafonksiyonel durumlarda bu kuvvet 100 kg’nin üstüne çıkmaktadır.

Diş, kas ve eklemlerin sağlığı açısından bruksizm tedavisi çok önemlidir. Tedavide öncelikle bu duruma sebep olan diş ağrısı, dengesiz diş kapanışı gibi durumlar varsa düzeltilir, gece plağı yapılır.

Kas tonusunu azaltmak için Masseter kasına botoks uygulanması ile diş sıkmanın önüne geçilebilir.

Bruksizm Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Bruksizm tedavisi öncelikle diş sıkmanın sebebini belirlemek gerekir. Eğer stres ve kaygı bozukluklarına bağlı bir diş sıkma varsa öncelikle psikolojik destek almayı denemekte fayda vardır.

Diş sıkmaya bağlı dişlerdeki aşınmaları ve kırılmaları engellemek için bir gece plağı yapılabilir. Eğer çiğneme kaslarında şiddetli ağrılar ve çene ekleminde problemler varsa kas tonusunu azaltmak için kısa süreli bir kas gevşetici tedavisi uygulanabilir, daha kalıcı çözümler için masseter kasına uygulanacak botox enjeksiyonları tercih edilebilir.

Botox Uygulaması Ne Kadar Süre Etkilidir?

Botox enjeksiyonu sonrası 7-15 gün içerisinde bir kontrol randevusu verilir ve eğer uygulanan doz yeterli gelmedi ise tekrar enjeksiyon yapılır. Botoxun kalıcılığı kişiye göre 3 ay ile 2 yıl arasında değişkenlik gösterir.

Çene eklemi hastalığının sebebi dişlerimi gıcırdatmam mıdır?

Çene eklemi hastalığının birçok sebebi vardır. Diş sıkma ve gıcırdatma da bu etkenlerden biridir ve çene eklemi hastalığını ya da kas rahatsızlıklarını hızlandırabilir ya da arttırabilir.

Yalnız diş gıcırdatma değil diş sıkma da bu rahatsızlık için önemli bir sebeptir. Diş sıkma veya gıcırdatma gibi bir alışkanlığınız olduğu tespit edilirse, eklem veya kas hastalığı başlamadan once önlem alınması gerekmektedir.

Bruksizm Tedavileri ve Botoks ile ilgili randevu almak için tıklayın