Diş beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Dişlerinizin beyazlığını daha uzun süre korumak için diş beyazlatma sonrası ilk 24 saat çok önemlidir. İlk 24 saat dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Çay, kahve, kırmızı şarap, şalgam, kola, meyve suları gibi renkli içeceklerden uzak durmanız gerekir.
 • Salçalı ve domatesli soslar, ketçap, barbekü sos, soya sosu, kırmızı et, çikolata, meyveler gibi renkli yiyeceklerden uzak durun.
 • Beyaz bir bluzda leke bırakabilecek her türlü yiyecek ve içecekten uzak durun.
 • İlk 24 saat sigara, pipo, puro ve benzeri tütün ürünlerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekir, aksi halde dişlerinizde lekeler oluşur.
 • Renkli diş macunları ve gargaraların kullanımından kaçının.

Tüketilmesinde sakınca bulunmayan yiyecek ve içecekler şunlardır;

 

Renkli soslarla pişirilmemiş tavuk ve balık, patates, karnabahar, makarna, pilav, sade mısır gevrekleri ve yulaf, süt, soda, beyaz şarap ve renkli olmayan içecekler.

Kanal tedavisi sonrası antibiyotik kullanımı

Antibiyotikler vücuttaki bakterilerin çoğalmasını engelleyen ve bakterileri öldüren ilaçlardır. Ancak antibiyotikler doktorunuz reçete etmediği müddetçe kesinlikle kullanılmamalıdır.

Her diş ağrısının sebebi bakteriler değildir. Kimi zaman dişin sinirlerine etki eden kimyasal, mekanik ya da termal uyaranlar diş ağrısı yaratabilir. Bu durumda kullanılacak antibiyotik hiçbir işe yaramaz, üstelik vücuttaki diğer bakterilerde kullanılan antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine sebep olur. Kimi zaman da kanal tedavisi ile dişin içerisindeki enfeksiyonun temizlenmesi yeterli olur, antibiyotik kullanımına gerek kalmaz.

Hatta bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanılması diş içerisindeki ve dişin kökünün çevresine yayılmış enfeksiyonun temizlenmesini zorlaştırarak tedavi süresinin uzamasına sebep olur. Bu nedenle antibiyotik kullanımının gereksiz olduğu durumlarda alınacak antibiyotik kanal tedavisini olumsuz etkiler ve iyileşmenizi geciktirir.

Zirkonyum dişlerin avantaj ve dezavantajları

Zirkonyum kaplamalarda klasik kaplamalarda olduğu gibi porselenin altında gri renkli metal değil beyaz renkli zirkonyum dioksit bulunur. Beyaz olması ve ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişe çok yakın bir görüntü elde edilmesi sebebiyle zirkonyum dişler son dönemde çok popüler hale gelmiştir. Ayrıca zirkonyumun biyouyumluluğu ve mekanik olarak son derece yüksek fiziksel özelliklere sahip olması da zirkonyum dişlerin avantajları arasındadır.

Zirkonyum dişlerin bazı dezavantajları da bulunmaktadır, bunlar arasında öncelikle daha maliyetli bir materyal olması sayılabilir. Ayrıca doğal dişten daha sert olduğu için çiğneme esnasında karşısındaki doğal dişte aşınmalara sebep olabilir.

Doğru bir planlama ile yapılacak zirkonyum dişler yüksek estetik ve fiziksel özellikleri sayesinde harika gülümsemelere kavuşmanızı sağlayacaktır!

Ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

Her yaşta insanın ağız kokusu ile ilgili problemi olabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki insanların %31’i ağız kokusu, yani halitozis sıkıntısı yaşamaktadır. Dişlerinizi çok düzenli fırçalasanız ve diş ipi kullansanız bile ağız kokusu geçmeyebilir, aslına bakarsanız kokunun sebebi çoğunlukla dişler değil dişetleri ve dildir!

Ağız kokusunun sebepleri şunlar olabilir;

 • Kokuyu yaratan ağız içindeki bakterilerin gıda artıklarını metabolize etmesi yani sindirmesidir. Bu yüzden gıda artıklarının birikimine uygun alanlar yaratan diş çürükleri, diş taşları, dişlerin doğal formu ile uyumsuz kaplama ve dolgular ağız kokusuna sebep olur.
 • Sürekli ağız kokusu dişeti hastalıklarının
 • Sigara ve alkol tüketimi ağız kokusuna sebep olur.
 • Soğan, sarımsak gibi çok keskin kokusu olan gıdalar ağız kokusu yaratabilir.
 • Bazı durumlarda da ağız kokusu ağız ortamı haricindeki bir enfeksiyon ya da hastalığın sonucu olarak oluşabilir.

Ağız kokusunu nasıl önleyebilirim?

 • Sabah kalktığında çoğu insanın nefesi iyi kokmaz, ancak bunu azaltmak için gece yatmadan önce ağız ve diş temizliğinizi yapmanız çok işe yarar.
 • İyi bir ağız hijyeni genellikle koku problemini çözer. Bunun için diş çürükleri tedavi edilmeli, uyumsuz restorasyonlar değiştirilmeli ve diştaşları temizlenmelidir.
 • Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı unutmayın! Dil pürtüklü yapısı sebebiyle gıda artıkları ve bakterilerin barınması için ideal bir ortam oluşturur.

Eğer ağız kokunuz ile ilgili şüpheleriniz varsa bunu kendi kendinize anlamak için bileğinizin iç kısmını yalayın ve kuruduğu zaman koklayın. Koku olduğunu düşünüyorsanız diş hekiminize yapacağınız bir ziyaret ile sosyal ilişkilerinizi koruyabilirsiniz.