Pedodonti - Çocuk Diş Hekimliği

0-14 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin kontrolü, çürük önleyici işlemlerin uygulanması ve diş tedavilerini pedodonti bölümü yapar. Pedodonti muayenesi her çocuk için aksatılmadan yapılmalı ve sağlıklı süt dişlerinin sağlıklı daimi dişler anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Halk arasında ‘Süt dişleri nasılsa düşecek ve yerine sağlam dişler gelecek, süt dişleri ile ilgilenilmese de olur,’ şeklinde çok yanlış bir inanış vardır. Süt dişleri öncelikle çocuğun sağlıklı beslenmesi ve sindirimi için büyük önem taşır.

Ayrıca süt dişleri büyüyüp gelişen çene yapısı içerisinde arkasından gelecek daimi dişler için yer tutar ve dişlerin düzgün sürmesini sağlar.

Erken dönemde hasar gören veya kaybedilen süt dişleri, daimi dişlerin çenede sürecek yer bulamayıp gömülü kalmasına veya çarpık bir şekilde sürmesine neden olur. Süt dişleri sürer sürmez fırçalamaya başlamalı ve diş hekiminin düzenli kontroller yapması sağlanmalıdır.

Bu şekilde bebeğinizin ilerleyen çocukluk ve yetişkinlik döneminde yaşayacağı diş problemlerinin önüne geçme şansı doğar.

Erken Çocukluk Çürükleri

Süt kesici dişlerin ön yüzeylerinde oluşan çürüklere erken çocukluk çürükleri denir.

Bu çürüklerin sebepleri arasında yanlış beslenme, gece biberonla uyuma, emziğin şekerli su ya da bal gibi tatlı gıdalara batırılıp verilmesi sayılabilir.

Ön bölgede oluşan bu çürükler dişlerde ağrılara, altından gelecek daimi dişlerin etkilenmesine ve çocuğun dişlerinin görüntüsü sebebiyle psikolojik sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir.

Pedodonti randevusu almak için tıklayın