Diş Beyazlatma

Vital Beyazlatma: Canlı dişlerde meydana gelen renklenmelerin giderilmesi için ev tipi ve ofis tipi olmak üzere 2 çeşit beyazlatma uygulanabilir.

Ev tipi beyazlatmada kişiye özel yapılan bir şeffaf plak içerisine doktorun verdiği beyazlatma ajanı uygulanır ve belirli sürelerde takılır.

Ofis tipinde ise beyazlatma işlemi klinikte gerçekleştirilir. Yaklaşık 1 saat süren işlem belirli aralarla tekrarlanabilir.

Devital Beyazlatma: Canlılığını yitirmiş veya kanal tedavisi görmüş dişlerde renk değişiklikleri olabilir. Bu durumda sadece o dişin rengini açmak için diş içerisine beyazlatıcı ajan koyulur. Bu tedavi bir ya da birkaç seans sürebilir.

Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma yöntemleri temel olarak klinikte uygulanan ve evde uygulanan yöntemler olarak ikiye ayrılır.

Klinikte uygulanan diş beyazlatma (ofis tipi diş beyazlatma) yaklaşık 40-45 dakika sürer.

Bu uygulamada diş hekiminiz dişetlerinizi korumak için bir bariyer uygular ve sonrasında belirli bir konsantrasyona sahip diş beyazlatma ajanını dişlerin üzerine sürerek özel bir dalga boyundaki ışık ile diş beyazlatma ajanını aktive eder.

Diş beyazlatma kimlere yapılır?

Diş beyazlatma 18 yaşın üstündeki diş renginden memnun olmayan herkese uygulanabilir.

Ancak dişlerinde ciddi mine kayıpları bulunan, yüksek düzeyde diş hassasiyeti gösteren, sigara bağımlılığı olan, kullanılacak malzemelere alerjik reaksiyon gösteren ve hamile olan veya emziren hastalarda uygulanmaz.

Yan etkileri var mıdır?

Profesyonel bir diş beyazlatma tedavisi sonrası dişlerde kısa süreli hassasiyetler, dişetlerinde beyazlıklar, tahriş olan yerler olabilir.

Ancak bu durum bir süre sonra normal döner. En çok merak edilen konu diş beyazlatmanın diş minesine zarar verip vermediğidir.

Sonuçlar ne kadar kalıcıdır?

Diş beyazlatma sonrası sonuçlar 3 yıla kadar kalıcı olabilir, ama unutmamak gerekir ki bu sigara, çay, kahve ve renkli gıdaların tüketimi ile kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Diş beyazlatma ile ilgili randevu almak için tıklayın