Porselen Lamina

Porselen laminalar son dönemde minimal invaziv diş hekimliği uygulamalarının ön plana çıkması ile daha da popüler hale gelmiştir. Hollywood Smile teriminin de yaygınlaşması ile hastalarımızın estetik beklentilerini karşılayan bir yöntem olmuştur.  Bu yöntem diş yüzeylerinden 0.3-0.7 mm, hatta bazen hiç aşındırma yapılmadan yeni bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlar. Bu sayede sağlam mine dokusu olabilecek en üst seviyede korunurken dişlerinizin de yepyeni bir görünüme kavuşması sağlanır. Hassas bir yöntem olması sebebiyle detaylı bir çalışma gerektirir.

Porselen lamina tedavisi için öncelikle hasta ve hekim arasında iyi bir iletişim sağlanmalıdır. Hastanın estetik beklentileri ile sağlık ve fonksiyonun örtüşmesi çok önemlidir. Bu aşamada fotoğraf alınır ve bilgisayar üzerinde tasarımlar yapılır. Sonrasında dişlerin üstünden hiç aşındırma yapılmadan bir ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir.

Laboratuvardan gelen Mock-up denilen prova dişler ile son görüntünün nasıl olacağı hakkında fikir elde edilir. Mock-up yapılması nihai sonuçları öngörebilmek için çok kritiktir. Bu aşamada prova dişler üzerinde değişiklikler yapılabilir. Sonrasında dişlerin üzerinden minimal seviyede aşındırmalar yapılır ve daimi laminaların yapılması için tekrar ölçü alınarak laboratuvara gönderilir.

Laboratuvardan gelen porselen laminalar diş yüzeylerine son derece hassas bir teknik ile yapıştırılır. Bu yöntem sayesinde sadece 3-4 seansta dişlerin görüntüsü tamamen değiştirilebilir. Yapıştırma sonrası hekiminizin önerdiği aralıklarla kontrole gitmeniz laminalarınızın ömrünü arttırır. Ayrıca bazı diş sıkma alışkanlığı olan hastalara gece plağı verilir. Bu plakları hekiminizin önerdiği şekilde kullanmanız gerekir.

Porselen Lamina Dişler Kimlere Uygulanabilir?

Porselen lamina dişler dişlerinin görüntüsünü daha estetik hale getirmek isteyen hemen herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

Ancak dişlerin üstünde porselen laminaların yapışabilmesi için yeterli miktarda mine bulunmayan durumlarda, dişeti çekilmesi, tırnak yeme, diş sıkma ve çenelerin kapanış bozukluklarının olduğu durumlarda porselen laminalar uygulanamayabilir.

Porselen Lamina Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminalar çok kuvvetli bonding sistemleri ile diş minelerine yapıştırılırlar, düşmeleri son derece güçtür.

Porselenden imal edildikleri için aşınma ve lekelenmelere karşı da çok dayanıklıdırlar. İyi bir ağız hijyeni ve düzenli kontroller ile laminalar çok uzun yıllar gülümsemenizi güzelleştirecektir!

Lamina ile ilgili randevu almak için tıklayın