AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Cerrahi bölümü 20 yaş dişleri ve gömük dişlerin çekimi, kist ve tümör tedavileri, apikal rezeksiyon, implant yapılması ve eklem rahatsızlıkları ile ilgilenir.

Aynı zamanda çene yapısındaki anatomik bozuklukların giderilmesi için yapılan ortognatik operasyonlar da bu bölümün ilgi alanıdır.

Tüm Yirmi Yaş Dişlerinin Çekilmesi Gerekir mi?

Yirmi yaş dişleri bazı insanlarda hiç problemsiz şekilde sürüp diş dizisi içine yerleşirken bazı insanlarda gömülü ya da yarı gömülü şekilde kalabilir.

Burada çekim kararını belirleyecek nokta dişin enfeksiyona sebep olup olmayacağıdır.

Eğer diş rahat bir şekilde sürmüş ve diş fırçası ve diş ipi ile temizlenebilir durumda ise çekilmesine gerek yoktur. Aynı şekilde kemik içinde gömülü halde ve etrafındaki dokulara zarar vermiyorsa da çekilmesi şart değildir.

Ama diş tam süremeyip yarısı gömülü kalmışsa, komşu dişlere baskı uygulayarak zarar veriyorsa, veya düzgün sürmüş olsa bile hasta dişini temizlemekte güçlük çekiyorsa çekilmeleri gerekir.

Apikal Rezeksiyon (Kök Ucu Cerrahisi) Nedir?

Bazı durumlarda dişlerin kök uçlarında enfeksiyonlar, lezyonlar ve kistler oluşabilir.

Bu gibi problemli dişlerin tedavisinde öncelikle enfeksiyon kaynağının temizlenmesi için kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi ile bu tip enfeksiyonların çok büyük kısmı iyileşir.

Ancak kimi büyük enfeksiyonlarda iyi yapılmış bir kanal tedavisine rağmen istenen iyileşme gözlenmeyebilir. Bu durumda kök ucunun dişetinde yapılacak küçük bir kesi ile açılıp temizlenmesi gerekir.

Kemik içerisindeki lezyon ya da kist temizlendikten sonra yapılan kesi yeri dikilir, 1 hafta sonra dikişler alınır.

Ağız içi cerrahi işlemler nasıl yapılır?

Ağız cerrahisi ameliyathane koşullarında ve steril bir ortamda bu konuda uzman olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Çoğunlukla lokal anestezinin, yani ilgili bölgenin iğne yapılarak uyuşturulmasıyla gerçekleştirilen ağız içi cerrahi müdahaleler, kimi zaman da hastalara genel anestezi (narkoz) veya sedasyon yöntemiyle yapılabilmektedir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ile ilgili randevu alın